Kesäkausi 2019 menestys

11.09.2019

KUY – KESÄKAUSI 2019

 

Arvokilpailut

 

EM-joukkuekilpailu, superliiga Eveliina Määttänen 4x400m

EM-joukkuemoniottelut, 1. liiga Petri Ihander 10-ottelu 15.

EM-kilpailut N 19 Kerttu Latvala 100m 23., 4x100m 16.

Pohjoismainen mestaruuskilpailu Petri Ihander 10-ottelu 6.

Pohjoismainen mestaruuskilpailu N 19 Kerttu Latvala 100m 3., 200m 3., 4x100m 1.

Suomi-Ruotsi-maaottelu Eveliina Määttänen 400m aj. 3., 400m 5.

 

 

Suomen mestaruuskilpailut

 

SM-maastot:

Katri Gauriloff N 22 4 km 12.

Jaakko Nyholm M 17 4 km 38.

Kalle Gauriloff P 15 4 km 42.

 

SM-maantiekävelyt:

Laura Kankkunen N 17 10 km 4.

Kalle Gauriloff M 17 10 km 4.

 

SM/Kalevan kisat:

Eveliina Määttänen 400m aj 1.

Petri Ihander 10-ottelu 4.

Kerttu Latvala 200m 5., 100m 9.

Katri Gauriloff 1500m 11., 800m 18.

Hertta Hankimaa 400m 20.

Sanni Mahonen 100m 22.

 

SM-nuoret:

Ida Cardona T 15 3-loikka 1., joukkue 2., pituus 2., joukkue 2.

Noora Sihvonen T 15 3-loikka 11., joukkue 2.

Hille Kankaanpää T 15 pituus 26., joukkue 2., kiekko 24.

Siiri Nikula T 15 keihäs 15., joukkue 4.

Iida Happonen T 15 keihäs 20., joukkue 4., kiekko 20.

Vilma Mikkola T 15 seiväs 4., 80m aj 22.

Emmi Ronkainen T 15 pituus 31., 3-loikka 24.

Evita Santala T 14 80m aj 6.

Sampo Väyrynen P 15 300m 1., 300m aj 2.

Kalle Gauriloff P 15 3000m kävely 3.

Miro Heikkonen P 15 seiväs 12., joukkue 3.

Otso Väyrynen P 15 seiväs 14., joukkue 3.

Konsta Keijonen P 14 3-loikka 9., joukkue 5.

Eevert Haikonen P 14 3-loikka 22., joukkue 5.

 

Laura Kankkunen N 17 5000m kävely 1.

Anna Bardzinsky N 17 200m 21., 100m 30.

Ella Perälä N 16 200m 14., 100m 16.

Jere Nyfors M 17 keihäs 4.

Henrik Tapio M 17 400m aj 10.

Daniel Keane M 16 400m 2., 200m 6.

Jaakko Nyholm M 16 3000m 6., 1500m 10.

 

Kerttu Latvala N 19 100m 1., 200m 1.

Hertta Hankimaa N 19 800m 2.

Erika Salomäki N 19 kuula 8.

Meeri Manninen N 19 400m aj 8., 100m aj 16.

Elina Kujala N 19 3-loikka 10., pituus 19.

Nea-Nora Heiskanen N 19 3-loikka 19.

Jaakko Poutanen M 19 110m aj 5.

Teemu Nikula M19 keihäs 10.

Arttu Saari M 22 110m aj 11. 9.

 

SM-ottelut:

Henrik Tapio M 17 10-ottelu 8.

Otso Väyrynen P 15 5-ottelu 9.

Ida Cardona T 15 5-ottelu 10., joukkue 9.

Emmi Ronkainen T 15 5-ottelu 30., joukkue 9.

Evita Santala T 14 5-ottelu 14.

 

SM-viestit:

Elina Kujala, Hertta Hankimaa, Eveliina Määttänen, Kerttu Latvala N 4x100m 9.

Hertta Hankimaa, Kerttu Latvala, Elina Kujala, Eveliina Määttänen N 4x400m 5.

Ella Perälä, Nelli Järvinen, Ella-Maria Multala, Anne Bardzinski N 17 4x100m 9.

Ella-Maria Multala, Hille Kankaanpää, Ella Perälä, Nelli Järvinen N 17 4x300m 16.

Niklas Salmi, Daniel Keane, Miro Heikkonen, Henrik Tapio M 17 4x300m 19.

Mila Heikkonen, Ida Cardona, Vilma Mikkola, Noora Sihvonen T 15 4x80m aj 12.

Hille Kankaanpää, Sara Veijalainen, Ida Cardona, Emmi Ronkainen T 15 4x100m 25.

Ida Cardona, Emmi Ronkainen, Iita Räisänen, Mila Heikkonen T 15 4x800m 18.

Henri Ikonen, Miro Heikkonen, Konsta Keijonen, Niklas Salmi P 15 4x100m 15.

 

 

Aikuisurheiluliiton (SAUL) mestaruuskilpailut

 

SM:

Milla Kelonurmi N 40 kiekko 1., pituus 2., 200m 5.

Saana Topp N 35 3-loikka 1.

Piia Jäntti N 30 100m 6., 200m 10.

Päivi Pietarinen N 40 100m 7., 200m 11.

Mika Loikkanen M 45 kiekko 1.

Kalle Hietanen M 45 100 4., 200m 3., 400m 3.

Seppo Norpila M 55 kiekko 4., kuula 6.

Eerikki Hietikko M 35 100m 10., 200m 7., keihäs 8.

Asko Lehtonen M 35 100m 9., 400m 7.

Tero Valkonen M 40 100m 9., 200m 5.

Kalle Siik M 45 1500m 7.

 

SM-viestit:

Asko Lehtonen, Eerikki Hietikko, Tero Valkonen, Kalle Hietanen M 35 4x100m 1., 4x400m 1.

Jonna-Carita Kanninen, Kati Teirioja, Milla Kelonurmi N 35 3x400m 2.

Piia Jäntti, Milla Kelonurmi, Päivi Pietarinen, Jonna-Carita Kanninen N 30 4x100m 3.

 

 

Aluemestaruuskilpailut

 

Am-yleinen:

Eveliina Määttänen 200m 1., 400m 1.

Kerttu Latvala 100m 1.

Amanda Räty keihäs 1.

Milla Kelonurmi kiekko 1.

Laura Kankkunen 5000m kävely 2.

Joonas Hyvärinen keihäs 2.

Henrik Tapio 400m aj 2.

Hertta Hankimaa 400m 3.

Ida Cardona 3-loikka 3.

Joni Rouhiainen 800m 3.

 

Am-nuoret:

Elina Kujala N 19 3-loikka 1.

Hertta Hankimaa N 19 400m 2.

Erika Salomäki N 19 kuula 3.

Vilma Mikkola N 17 seiväs 1.

Ida Cardona N 17 3-loikka 1.

Daniel Keane M 17 100m 1., 200m 3., 400m 2.

Jaakko Nyholm M 17 1500m 2., 3000m 2.

 

Am-maastot:

Katri Gauriloff N 4 km 3.

 

Am-viestit:

Elina Kujala, Hertta Hankimaa, Eveliina Määttänen, Kerttu Latvala N 4x100m 1.

 

Am-estejuoksut:

Jaakko Salomäki P 15 1500m esteet 2.

 

 

Uudyn mestaruuskilpailut

 

Pm-ottelut:

Otso Barck P 13 5-ottelu 1., Kasperi Hiidenmäki 2., Alex Brofeldt 3.

Lumia Laakso T 13 5-ottelu 1., Venla Martikainen 2., Helmi Cardona 3.

Heta Rantanen T 12 5-ottelu 2.

Henni Piirainen T 11 4-ottelu 2.

Nuutti Leppänen P 11 4-ottelu 1.

Eemeli Makkonen P 10 4-ottelu 3.

Julius Laakso P 9 4-ottelu 3.

 

Pm-ottelut:

Ida Cardona T 15 5-ottelu 3.

Evita Santala T 14 5-ottelu 2.

Mila Heikkonen T 13 4-ottelu 1.

Saana Kajander T 12 4-ottelu 2.

Eemeli Makkonen P 10 3-ottelu 2.

Julius Laakso P 9 3-ottelu 1.

 

Pm 9-15v:

Liisa Kerttunen T 9 40m 2., pituus 2.

Julius Laakso P 9 pituus 3.

Leevi Kaipainen P 9 kuula 2.

Eemeli Makkonen P 10 60m 2., 60m aj 2., pituus 2.

Pinja Koivula T 10 1000m kävely 3.

Henni Piirainen T 11 60m 2., 1000m 1., 60m aj 1., pituus 3.

Nuutti Leppänen P 11 60m aj 1., korkeus 2., pituus 3.

Jesse Kaipainen P 11 kuula 1., kiekko 1., keihäs 3.

Haiku Lassila P 11 60m 2.

Väinö Linnermo P 11 korkeus 3.

Heta Rantanen  T 12 kiekko 1., 60m aj 2.

Lumia Laakso T 13 keihäs 1., 60m 3., 60m aj 3.

Mila Heikkonen T 13 200m 1., 1000m kävely 1., seiväs 1., 60m aj 2., keihäs 3.

Jenna Tolmala T 13 korkeus 1.

Venla Martikainen T 13 60m aj 1., 200m 3.

Siru Huuskola T 13 keihäs 2., korkeus 3., moukari 3.

Helmi Cardona T 13 pituus 3.

Amos Meller P 13 60m 1.

Otso Barck P 13 200m 1.

Alex Brofeld P 13 60m aj 2., seiväs 3., moukari 3.

Kasperi Hiidenniemi P 13 kuula 2., kiekko 2., moukari 2.

Evita Santala T 14 80m aj 1., pituus 1., 3-loikka 2., keihäs 2.

Niklas Salmi P 14 60m 1.

Konsta Keijonen P 14 pituus 1., 3-loikka 1., 60m 2., 80m aj 2.

Vilma Mikkola T 15 seiväs 1., 80m aj 3.

Ida Cardona T 15 pituus 1., 3-loikka 1., moukari 2., kiekko 3., keihäs 3.

Noora Sihvonen T 15 3-loika 2.

Siiri Nikula T 15 keihäs 2.

Sampo Väyrynen P 15 100m 1., pituus 1.

Miro Heikkonen P 15 100m aj 1., 300m aj 1., korkeus 1., seiväs 2.

Otso Väyrynen P 15 seiväs 1., pituus 2.

Kalle Gauriloff P 15 800m 2., 2000m 3.

 

Pm-maastot:

Henni Piirainen T 11 1.5 km 1.

Henni Piirainen, Matilda Mainio, Ella Rautawaara, joukkue 2.

Saana Kajander T 12 2 km 3.

 

 

Pm-maantiejuoksut:

Saana Kajander T 13 3 km 3.

Väinö Linnermo P 11 2 km 2.

Julius Laakso P 9 1 km 3.

 

Pm-viestit:

Mila Heikkonen, Helmi Cardona, Enni Rantala, Venla Martikainen T 13 4x100m 1.

Heta Rantanen, Saana Kajander, Lumia Laakso, Siru Huuskola T 13 4x100m 2.

Heta Rantanen, Saana Kajander, Enni Rantala, Mila Heikkonen T 13 4x600m 2.

Saana Kajander, Siru Huuskola, Niia Hietala, Helmi Cardona T 13 4x60m aj 2.

Kasperi Hiidenniemi, Rasmus Kortesoja, Alex Brofeldt, Otso Barck P 13 4x100m 1., 4x800m 3.

Aaron Kenealy-Virta, Mikael Vuollet, Leevi Kaipainen, Julius Laakso P 9 4x400m 1.

KUY P 8x40m sukkulaviesti 3.

 

SUL:n seuracup-finaali C-sarja: KUY toinen

 

Yhteenveto:

KUY saavutti kesäkaudella kuusi kansainvälistä arvokisaedustusta, 14 SM-mitalia (kuusi mestaruutta), SM-kisaurheilijoita oli 39. Aluemestaruuskisoissa tuli 25 mitalia (10 mestaruutta), mukana 17 urheilijaa. Uudyn pm-kisoista tuli 104 mitalia (37 mestaruutta), mukana 40 urheilijaa.

SAUL:n kisoihin osallistui 13 urheilijaa, jotka saavuttivat 10 mitalia (5 mestaruutta).

Onnittelut ja kiitokset kaikille urheilijoille sekä heidän valmentajilleen ja huoltajilleen!

04.10.20192019 Seuraennätykset
25.09.201910 vuotiskauden Päätöstilaisuus 10.11.2019
11.09.2019Kesäkausi 2019 menestys
03.09.2019KUY 10-vuotisrieha 12.9 Hyrylän urheilukentällä!
12.08.2019Viikonlopun SM-kilpailuissa menestystä
04.08.2019Eveliina Määttäselle ensimmäinen mestaruus Kalevan Kisoissa
03.08.2019Kalevan Kisoissa aurinkoa näkyvissä
02.08.2019Kalevan Kisat alkuun koleahkolla Kimpisellä
09.06.2019Aikuisurheilijat mitaliloisteessa
10.05.2019Seuraennätykset

Siirry arkistoon »